Zdrowie i Uroda

Co to jest Borelioza i jakie są metody leczenia?

Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna, wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Walka z nią jest dosyć trudna, dlatego niezbędna jest ochrona przed zakażeniem, a także w porę podjęta diagnoza, by móc jak bezzwłocznie rozpocząć leczenie.

Charakterystyczne symptomy

Co to jest Borelioza? - Anunnaki.plWykrycie boreliozy jest wykonalne dzięki badaniom, jednak schorzenie daje też pewne typowe symptomy, które pacjent może sam rozpoznać. Wczesne objawy obejmują pojawienie się charakterystycznego rumienia, który zdaje się wędrować i etapowo rozprzestrzeniać. Może on ukazać się nawet po około miesiącu od ugryzienia, dlatego trzeba ostrożnie monitorować miejsce ukąszenia przez kleszcza. Ukazują się też objawy podobne do grypy, takie jak wysoka temperatura ciała, ból, zawroty głowy i wycieńczenie. Po ustąpieniu pierwszych objawów, u części pacjentów schorzenie rozwija się, uderzając na inne narządy. Może wywoływać zapalenie stawów, neuroboreliozę lub proces zapalny serca. Nierzadko powstaje też porażenie nerwu twarzowego.

Wykrywanie boreliozy

Diagnoza boreliozy przez specjalistę potrzebuje badań serologicznych, oprócz zauważalnego rumienia wędrującego. Badania na boreliozę zazwyczaj zleca lekarz chorób zakaźnych, jednak może je polecić również dermatolog, neurolog lub okulista, w zależności od ujawnionych objawów chorobowych.

Badanie serologiczne oznaczają immunoglobuliny przeciw boreliozie, ale często na wczesnym etapie choroby nie jest to namacalny dowód choroby, ponieważ występują one również we krwi osób zdrowych. Co więcej testy serologiczne mają sens dopiero po około 3 do 4 tygodni po zainfekowaniu przez wektor chorobowy. Rozpoznanie serologiczne składa się na dwa etapy: pierwszy jest to test serologiczny, np. ELISA, test IIFT czy technika jakościowa ELFA. W przypadku wyniku dodatniego, niezbędne jest przeprowadzenie testu na potwierdzenie – western blot. W początkowym stadium choroby wykorzystywana jest też metoda PCR, umożliwiająca wykryć kodu DNA bakterii, jednak sposób ten pełni funkcję jedynie przy określonych symptomach.

Z wyłączeniem najczęściej wykonywanych testów, bardzo efektywny w diagnostyce boreliozy jest skaner F-Scan 4. Narzędzie to jest niezwykle czułe i pozwala na przeprowadzenie rezonansu. Wykorzystuje się go w wykrywaniu i leczeniu cyst, zakażeń grzybami, a także w boreliozie.

Terapia boreliozy

Standard w leczeniu boreliozy polega na podawaniu antybiotyków, które mają zlikwidować zakażenie bakterią. Zwykle stosuje się doksycyklinę lub amoksycyklinę przez trzy tygodnie lub dłużej. U osób wrażliwych na te antybiotyki, zastosowanie ma cefuroksym. Jednocześnie z podawaniem antybiotyków można też stosować środki, które łagodzą symptomy.

Aktualnie boreliozę można też leczyć plazmoterapią, używaną w metodzie dr Rife’a. Metoda ta jest rozpowszechniona głównie w USA, jednak jest już szansa kuracji w Polsce. Metoda ta może być wspomagająca, jednak może być również jako jedyna walka z chorobą. W technice Rife’a wykorzystuje się generator plazmowy RPZ 14, który dochodzi do wszystkich tkanek ciała, działając na bakterie w układzie krążenia, ale też te, które są ukryte w głębi systemu nerwowego. Generator plazmowy RPZ 14 emituje w jednym czasie różnego rodzaju fale, między innymi falę plazmatyczną, wpływa na różne struktury komórkowe, np. te należące do bakterii wywołującej chorobę odkleszczową. Fala plazmatyczna oddziałuje na bakterię, doprowadzając ją do rozpadu. W ten sposób generator plazmowy eliminuje drobnoustroje. Terapia przy jego użyciu jest wyjątkowo efektywna, także w przypadku infekcji odkleszczowych odpornych na standardowe leczenie.

Terapia generatorem RPZ 14 jest najpewniejsza przy minimum dziesięciu zabiegach. Podczas leczenia ważne jest picie dostatecznej ilości wody, trzeba też należycie się wysypiać.

Gabinetów, gdzie można poddać się terapii generatorem RPZ jest na szczęście dziś cała masa. Można znaleźć takie miejsce niedaleko siebie za pomocą Google. Tutaj przedstawiono stronę internetową przykładowego gabinetu: https://apiterapie.pl/leczenie-boreliozy-czestochowa.

Wygrać z chorobą

Nie ulega wątpliwości, że borelioza to przykra choroba i walka z nią nie jest prosta. Istotne jest zapobieganie choroby. Gdy jednak doszło do zakażenia, przy aktualnie wykorzystywanych metodach można w porę zdiagnozować i niezwłocznie zacząć zwalczanie choroby.