Rodzina

Dziecko może się odnaleźć wśród rówieśników. Co robić?

Problem przemocy wśród młodzieży staje się w ostatnim czasie bardzo istotnym zjawiskiem. Wielu dorosłych zastanawia się w jaki sposób pomóc swojemu dziecku? Co zrobić aby odnalazło się ono w grupie rówieśniczej i poczuło się jej częścią?

Dziecko i rówieśnicy - Anunnaki.plJak rozpoznać, że coś jest nie tak

Jako rodzice powinniśmy uważnie obserwować nasze dzieci oraz dużo z nimi rozmawiać. Budowanie więzi z dzieckiem zaczyna się już w okresie niemowlęcym. Zainteresowanie poświęcone naszym dzieciom procentuje zaufaniem, którym darzą nas one także w późniejszym wieku. Znając doskonale nasze dziecko, będziemy potrafili zorientować się, że dzieje się z nim coś podejrzanego. Wtedy będziemy mogli adekwatnie zareagować. Brak akceptacji ze strony rówieśników jest dla dziecka bardzo traumatycznym przeżyciem. Gdy nie jest akceptowane przez klasę, zazwyczaj pozostaje z boku. Nie angażuje się w działania, zachowuje się jak duch. A wszystko to po to żeby nie zwracać na siebie uwagi ponieważ lęka nękania ze strony innych dzieci. Takie sytuacje mogą powodować, że dziecko zamknie się w sobie, będzie obojętne.

Jak można pomóc dziecku?

Dużo rodziców zastanawia się jak pomóc swojemu dziecku. Zadanie jest złożone. Z ratunkiem może przyjść pedagog szkolny lub wychowawca i ich rola jest znaczna, jednak jeśli chodzi pracę z całą klasą. Dojście do istoty problemu, które dręczą naszemu dziecku może nie być takie łatwe. Wielu rodziców decyduje się na indywidualną pomoc psychologa, który w sprzyjających warunkach pomoże rozwikłać problem. Gdy sytuacja jest zaostrzona warto szukać ratunku gdzie indziej. Gabinet psychologiczny jest tym miejscem, gdzie przerażeni rodzice poszukują pomocy dla swoich dzieci – http://www.balans.edu.pl.