Zdrowie i Uroda

Jesienna „depresja” – z czego wynika? Jak z nią walczyć?

Depresja to pojęcie wykorzystywane w psychiatrii do określenia stanów psychicznych o charakterystycznych symptomach. ostatnio coraz więcej mówi się o depresji sezonowej.

Jesienna depresja - Anunnaki.plCzym jest “depresja” sezonowa?

Jest zaburzeniem afektywnym, które pojawia się najczęściej w czasie jesiennym. Gdy zaczyna się jesień, zmienia się świat. Zazwyczaj osoby czują się źle. Są pozbawieni energii i siły. Takie niekorzystne samopoczucie wiąże się ze zmianami w pogodzie. Dni stają się coraz krótsze, często pochmurne, otacza nas znacznie mniej światła. Niedobór Słońca niepomyślnie odbija się na człowieka. Jesienne oraz zimowe okresy wywołują zmiany w świecie a także w przynoszą zmiany w organizmie człowieka. Procesy organizmu bardzo ożywione w czasie letnim i wiosennym wyciszają się, przez co organizm człowieka hamuje, żeby zniwelować energię konieczną do prawidłowego funkcjonowania. Zmiany te wiążą się z za małą ilością słońca, które oddziałuje pozytywnie na nasz mózg. Bardzo negatywne oddziaływanie obserwuje się w zakresie samopoczucia.

Na czym koncentrować uwagę?

Depresja sezonowa dokucza często w pewnych okresach roku. Pacjenci uskarżają się na apatię oraz odczucie ogólnego rozbicia. Równie często pojawiają się symptomy zgłaszane jako brak energii co powoduje obniżenie aktywności, niechęć do wstania z łóżka. Wskazywane są także kłopoty z apetytem oraz dużo innych symptomów. Osoby narzekają na występujące uczucie przewlekłego zmęczenia. Często zauważa również niską aktywność oraz brak inicjatywy.

Jak walczyć z jesienną depresją?

Depresji sezonowej nie można pomijać. Część specjalistów zaleca rozpoczęcie terapii światłem, którego zbyt mała ilość jest powodem choroby. Nie można jednak poprzestawać wyłącznie do wymienionej formy leczenia. Wsparcia szukać można u fachowców. Gdzie mogą szukać rady osoby, które obserwują u siebie oznaki depresji sezonowej? Odpowiedź jest prosta. Z radą przyjdzie gabinet psychologiczny. Bardzo istotne jest rozpoczęcie dokładnej oceny stanu chorego. U wielu pacjentów konieczne jest włączenie terapii specjalistycznego, czasami również farmakologicznego.