Dom i ogród

Wizyta kominiarza. Jak często wykonywać przeglądy instalacji?

Widok kominiarza sprawia, że sporo osób łapie się za guzik. Skąd taka reakcja? Otóż wiąże się to z wierzeniem, że kominiarz przynosi szczęście. Zostawiając rozważania na temat przesądów, warto pamiętać, że zawód kominiarza jest bardzo potrzebny, a od jego pracy może zależeć zdrowie i życie niejednej osoby.

Kominiarz - Anunnaki.plCzym zajmuje się kominiarz?

Do podstawowych zadań kominiarza należy sprawdzenie układów kominowych dymowych, spalinowych, a także wentylacyjnych, a także przywracanie drożności. Zawód kominiarza, jest zawodem rzemieślniczym. W związku z tym, można wyróżnić szczególną hierarchię zawodową w tymże fachu. Na górze hierarchii stoi mistrz, kolejno czeladnik, a na samym końcu jest uczeń- pomocnik. Uzyskanie zawodu kominiarza nie jest takie łatwe, trzeba bowiem ukończyć odpowiednią szkołę lub wystarczająco długo pracować na stanowisku pomocnika. W obu przypadkach należy następnie zdać egzamin czeladniczy, potwierdzający kwalifikacje.

Przegląd kominiarski

Wizyta kominiarza to nie tylko wymysł i przesada. Poza prawnym obowiązkiem wykonywania przeglądu instalacji kominiarskich jest to także działanie szczególnie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa lokatorów budynku. Prawidłowo działający układ kominowy pozwala na poprawną cyrkulację powietrza. Związki szkodliwe dla zdrowia ludzi są eliminowane. Jeśli układ kominowy nie będzie sprawny, wówczas nie ma możliwości prawidłowego odprowadzania szkodliwych czynników, przez co może dojść do tragedii. Od drożności całego układu zależy wiele, dlatego należy dobrze i regularnie realizować kontrole, a także zlecać je prawdziwym fachowcom.

Jak często?

Zgodnie z ustawą, przegląd układu kominowego musi być wykonywana co najmniej raz do roku. Jednak należy pamiętać, że kontrola przewodów kominowych to jedno, natomiast również istotną kwestią jest ich odpowiednia utrzymanie.