Rodzina

Kryzys w związku/małżeństwie? Czy to już czas na pomoc specjalisty?

Związek dwojga osób nigdy nie jest łatwy. Dwie osoby, o różnych charakterach mieszkając pod jednym dachem muszą potrafić się porozumieć. A nie jest to banalne. Co zrobić, żeby znaleźć kompromis?

Kryzys w związku - Annunaki.plPorozmawiajmy

Wielu specjaliści wskazują, że podstawą wszelkiego porozumienia jest komunikacja z małżonkiem. Jednak żeby dojść do porozumienia obie strony muszą wykazać chęć osiągnięcia kompromisu. Często zdarza się tak, że emocjonalne zaangażowanie komplikuje całą sytuację. Partnerzy nie zawsze potrafią samodzielnie dojść do porozumienia. Upór powodują zaostrzenie konfliktu. Doświadczenie pokazuje, że gdy dochodzi do kryzysu w związku wówczas szanse na dogadanie znacznie maleją. Wiele prób porozumienia kończy się awanturą. Taka sytuacja komplikuje możliwość porozumienia. Wówczas życie we dwoje staje się niemożliwe. Gdy każda rozmowa kończy się awanturą, małżonkowie przestają się do siebie odzywać, mijają się, traktują jak powietrze. Problemy pozostają niewyjaśnione. Wzajemne oskarżenia wywołują irytację, a nawarstwianie złych emocji może doprowadzić do pojawienia się agresji słownej lub także fizycznej.

Pomoc specjalisty psychologa

Pogarszająca się sytuacja sprawia część osób do tego żeby szukać ratunku u specjalisty. Psycholog to miejsce, w którym pracują osoby specjalizujące się w pomocy w ciężkich chwilach. Psycholog ma odpowiednią wiedzę oraz kompetencje, dzięki którym może pomóc dojść do porozumienia. Psycholodzy wskazują, że to nic złego korzystać z ich pomocy, a im szybciej podjęta zostanie decyzja o szukaniu pomocy, tym łatwiej będzie rozwikłać problemy zanim się one nawarstwią. Coraz więcej osób ma problem z umiejętnością rozmowy, szczególnie jeśli rozmowy dotyczą uczuć, a to powoduje, że komunikacja jest zaburzona. To właśnie w takich sytuacjach polecana jest terapia dla par, podczas której dorośli uczą się wyrażać i nazywać swoje uczucia. Dlatego nie warto czekać, aż problemy urosną do wielkości góry, tylko szukać pomocy na wczesnym etapie.