Edukacja

Nauka języków obcych. Kiedy dziecko może rozpocząć naukę?

Sporo rodziców rozmyśla kiedy ich dziecko może rozpocząć naukę języków obcych? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcemy nasze dziecko “uczyć”.

Nauka języków obcych dla dzieci - Anunnaki.plNauka poprzez zabawę

Nie od dziś wiadomo, że najważniejszą działalnością podejmowaną przez dzieci jest zabawa. Maluchy są wręcz stworzone do tego żeby się bawić. To dlatego w przedszkolach, wszelkie zajęcia organizowane są w formie zabawy, a przedszkolaki uczą się niejako przez przypadek. Nauka, przyswojona wiedza i umiejętności są w pewnym sensie “efektem ubocznym” zabawy. Nie inaczej wygląda sprawa nauki języków obcych. Nie można wskazać minimalnego wieku, jaki musi osiągnąć maluch, żeby zacząć naukę. To, czy dziecko będzie gotowe i nauka przyniesie pożądany skutek zależy głównie od faktu czy metody nauczania będą dopasowane do wieku dziecka. Im młodsze dzieci, to i sposoby nauki będą inne.

Dzieci dwujęzyczne

Specyficzny wydźwięk pytania kiedy należy zacząć naukę języka z dzieckiem odnosi się do tzw. dzieci dwujęzycznych. Dzieci te od dnia narodzi wychowywane są w środowisku dwujęzycznym. Jest to częste zjawisko szczególnie w domach, gdzie stykają się różne narodowości. Wtedy rodzice posługują się dwoma językami. W takim układzie dziecko od samego początku osłuchuje się z kilkoma językami, przez co uczy się ich w sposób naturalny. Takie okoliczności pokazują, że nie ma minimalnego wieku, od jakiego można rozpocząć naukę języków z dziećmi. Istotniejszym pytaniem jest to w jaki sposób nasze dziecko będzie się uczyć. Jeśli forma będzie odpowiednia, dopasowana do wieku, wtedy maluch szybko nauczy się nawet języka obcego.