Dom i ogród

Jak przygotować ogród do zimy?

Ogród dla wielu osób jest miejscem wyjątkowym. Funkcje ogrodów zmieniły się w ostatnich latach. Nie jest to już wyłącznie miejsce, w którym uprawiane są warzywa. Coraz częściej do urządzenia ogrodu przywiązujemy bardzo dużą wagę, dobierając nie tylko wyjątkową roślinność, ale także meble ogrodowe. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że ogród jest miejscem wyjątkowym, w którym czujemy się tak samo dobrze jak w domu.

Ogród zimą - Anunnaki.plOkrywanie roślin

Dużo roślin, które rosną w naszych ogrodach całkiem dobrze znosi warunki zimowe. Specjalnej ochrony wymagają te rośliny, dla jakich naturalnym środowiskiem jest klimat nieco cieplejszy. Takie rośliny mogą nie przetrwać nawet niewielkich mrozów. Również rośliny młode, jakie zostały posadzone jesienią, mogą mieć problem z przetrwaniem pierwszej zimy. W tym drugim przypadku chodzi o to, że młode rośliny nie zdążyły jeszcze wykształcić dużego układu korzeni, przez co są bardziej narażone na gruntowe przymrozki. Podstawową zasadą jest dostarczenie roślinom w okresie jesiennym dużej ilości wody, jaką będą mogły zgromadzić na trudny zimowy czas. Działanie to szczególnie istotne jest dla roślin zimozielonych. Gatunki te należy podlewać również zimą, ponieważ mocno świecące zimowe słońce może przysporzyć jeszcze więcej szkód niż mróz. Jesienią wiele roślin w naszym ogrodzie trzeba okryć. Jednak działanie to należy wykonać dopiero wtedy gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż 5 stopni Celsjusza. Nie należy przykrywać roślin i krzewów wcześniej, gdyż wyższa temperatura powietrza sprawi, że okryte rośliny będą gnić. Rośliny nie mają wtedy szans na przetrwanie do wiosny, szczególnie, że wśród za wcześnie okrytych roślin są doskonałe warunki do tego żeby w okryciu znalazły kryjówkę różne gryzonie.

Zabezpieczenie pni

Gdy mamy drzewa o korze gładkiej i ciemnej, trzeba pamiętać, że jest ona narażona na pękanie. Słońce, a następnie mróz wpływają bardzo niekorzystnie na kondycję drzewa. Pęknięcia są idealną pożywką dla bakterii i grzybów, które wywołują liczne choroby. Dlatego należy o zabezpieczeniu konarów np. wapnem ogrodniczym, albo matą słomianą lub włókniną.