Rodzina

Późne rodzicielstwo. Dlaczego odkładamy decyzję na później?

Podjęcie decyzji o rodzicielstwie w późniejszej przyszłości w tym momencie to nie zaskoczenie. Zwiększa się ilość osób które decydują się na dziecko później niż nasze matki albo babcie. Skąd takie postanowienia?

Późne rodzicielstwo - Annunnaki.plPóźne rodzicielstwo. Czy to przemyślane?

Mówiąc o późnym macierzyństwie trzeba mieć na myśli rodziców, którzy decydują się o pierwszym dziecku zdecydowanie później niż jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie przyjmuje się, że termin późnego rodzicielstwa dotyczy matek, które ukończyły co najmniej 35 lat. Sporo osób rozmyśla czy późne rodzicielstwo jest bezpieczne? Dużo zależy od tego, jakie czynniki bierzemy pod uwagę. O późnym macierzyństwie mówi się również jako o dojrzałym. Panie decydując się na dziecko są świadomymi rodzicami i wiedzą, czego chcą, a ich postanowienie jest w pełni przemyślane. Dlaczego ludzie coraz później godzą się na pierwsze dziecko? Sondaże pokazują, że przesunięcie granicy wieku wynika z chęci zabezpieczenia ustabilizowanej pozycji materialnej. Ludzie przed podjęciem decyzji o dziecku, chcą ułożyć nie tylko dzieci, ale także również swoją.

Jakie są zalety późnego rodzicielstwa?

Sporo osób wskazuje wiele zalet późnego rodzicielstwa. Wśród atutów bardzo często podawana jest dojrzałość emocjonalna, stabilizacja finansowa oraz zabezpieczenie materialną. Wszystkie te czynniki są najwyższej wagi, ponieważ pozwalają skupić się na wychowaniu dziecka się. Starsi rodzice w większości angażują się w proces wychowania.

Z jakimi problemami można się spotkać?

Dojrzałe rodzicielstwo to jednak nie tylko atuty, gdyż wiąże się ono również z licznymi problemami. Ogromne znaczenie mają tu kwestie związane z biologicznym cyklem rozwoju człowieka. Im przyszła mama jest starsza, tym wyższe ryzyko komplikacji. Starając się o dziecko późno, należy mieć świadomość, że wraz z wiekiem podnosi się ryzyko komplikacji. Nawet utrzymanie ciąży może stanowić niemały problem. Zwiększa się również ryzyko innych powikłań, takich jak: cukrzyca ciążowa, nadciśnienie, przedwczesny poród, martwe urodzenia. U kobiet po 40 roku życia bardzo wzrasta ryzyko poważnych wad wrodzonych płodu, w tym zespołu Downa, problemów z sercem i innych.