Edukacja

Studia podyplomowe. Warto czy raczej nie?

Po ukończeniu szkoły średniej dużo osób decyduje się na kontynuowanie nauki na uczelniach wyższych. Dla jednych dalsza edukacja jest decyzją dobrowolną, która jest spowodowana chęcią rozszerzenia posiadanej wiedzy. Jednak niektóre zawody wymagają specjalnych kompetencji, potwierdzających prawo wykonywania zawodu. Tak jest np. w przypadku lekarzy, prawników czy nauczycieli. Ukończenie studiów wyższych nie musi oznaczać końca edukacji, gdyż sporo osób decyduje się na dalszą naukę, rozpoczynając studia podyplomowe.

Studia podyplomowe - Anunnaki.plRozszerzenie kompetencji zawodowych

Przyczyn jest wiele. Częstym powodem jest chęć rozszerzenia swoich kompetencji, niezbędnych w pracy zawodowej. Jednak nie zawsze. Coraz częściej powody kontynuowania edukacji na studiach podyplomowych wynika ze zmiany branży. Sporo osób zastanawia się czy warto podejmować trud? A jeśli tak, to które studia podyplomowe wybrać?

Plusy i minusy kontynuacji nauki

Istotnym plusem studiów podyplomowych jest fakt, że trwają one bardzo krótko. Najczęściej jest to 1,5 roku do maksymalnie 2 lat i wykształcenie uzupełnione. Dla kontrastu można wskazać istotny czynnik, który zniechęca – są to czynniki finansowe. Studia podyplomowe to duży wydatek i sporo osób musi dobrze zaplanować wydatki, by móc pozwolić sobie na dodatkowe obciążenie. Te dwa elementy powinny być podstawą analizy korzyści, które wynikają z faktu podjęcia dodatkowych studiów. Odpowiedź na pytanie czy należy iść na studia podyplomowe nie jest prosta. Wszystko zależy bowiem od przyczyn, jakie przyświecają podjęciu decyzji. Z jakiego powodu muszę rozpocząć naukę? Jeśli decyzja związana jest z pracą zawodową, podniesienie kwalifikacji może wiązać się dla nas z wymiernymi korzyściami, w postaci podwyżki, awansu itp. Wtedy jest to doskonała inwestycja we własną przyszłość.