Zdrowie i Uroda

Jaka jest optymalna temperatura otoczenia, w którym śpimy?

Sen to idealny sposób na wypoczynek organizmu. Jednak aby organizm mógł się prawidłowo zregenerować trzeba zadbać o właściwe warunki.

Temperatura otoczenia w którym śpimy - Anunnaki.plCzym jest zdrowy sen?

Zdrowy sen jest to stan, podczas którego organizm może prawidłowo się zregenerować. Aby było to możliwe, należy przestrzegać ważne normy. Wśród najważniejszych wymienia się korzystną temperaturą otoczenia w sypialni, w którym śpimy. Organizm odpoczywa najefektywniej gdy temperatura jest niższa. I nie chodzi tu tylko o wygodę osoby. Chłodniejsze otoczenie jest odpowiednie dla dobrego samopoczucia.

Ciepło- wróg dobrego snu

Gdy za oknem zapada pora jesienna bądź zimowa dużo ludzi decyduje się wyciągnięciu grubszej kołdry lub pledu, a często również ciepłej piżamy. Takie warunki nie pomagają naszemu organizmowi. Sprawiają, że podczas dnia możemy czuć się ospali. Gdy temperatura w pokoju przewyższa 21 stopni wówczas organizm nie ma możliwości dobrze zregenerować sił. Duża temperatura w otoczeniu krępuje wytwarzanie melatoniny, a także kortyzolu, co może powodować zmniejszenie ochoty do jedzenia. Spanie w nieodpowiednich warunkach wywołuje także problemy o tle depresyjnym.

Dobre warunki do spania

Prawidłowa temperatura do snu powinna oscylować w granicach od 15 do 19 stopni. Dlaczego? W niższej temperaturze organizm człowieka lepiej regeneruje się. Nie zostają rozpoczynane procesy termoregulacji. Ponadto jeżeli okryjemy się za dużą ilością narzut możliwość ruchów zostaje mocno skrępowana. Wówczas organizm nie odpoczywa poprawnie. Obniżona temperatura pomaga rano wstać.