Praca i Business

Własna działalność gospodarcza. Co i jak?

Własna działalność gospodarcza jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla wielu osób. Posiada ona sporo zalet, ale warto pamiętać, że na przedsiębiorcy spoczywa także wiele obowiązków.

Własna działalność gospodarcza - Anunnaki.plWłasna firma. Od czego zacząć?

Zanim otworzymy własną firmę musimy zastanowić się czym miałaby się ona zajmować? Fundamentem będzie tu nasz pomysł na biznes. Ważne jest aby wiedzieć w jakiej branży chcemy działać, a także do jakiej grupy odbiorców skierowane będą działania realizowane przez naszą firmę. Gdy wiemy już co chcemy robić i jak, wówczas można rozpocząć formalności konieczne do otworzenia własnej firmy. To już na starcie będzie konieczna merytoryczna wiedza, m. in. z zakresu opodatkowania, formy działalności gospodarczej itp.
Formalności krok po kroku

Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie firmy w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. W tym celu trzeba złożyć specjalny wniosek CEIDG-1. Obecnie istnienie kilka możliwości złożenia druku. Klasyczna forma- złożenie osobiście w urzędzie gminy lub miasta. Można również wysłać druk listem poleconym, o ile jest on potwierdzony notarialni. Z pomocą przychodzą również nowe technologie, gdyż wniosek można złożyć elektronicznie. W tej sytuacji możliwe są dwie formy: używając bezpiecznego podpisu kwalifikowanego bądź z wykorzystaniem konta e-PUAP. Następnie należy zadbać o to, by nasza działalność uzyskała numer NIP oraz REGON. Są one potrzebne dla urzędów, gdyż nadają naszej działalności indywidualny charakter. Urzędy, takie jak Urząd Skarbowy czy ZUS wyróżniają naszą firmę właśnie dzięki wskazanym numerom. Kolejnym krokiem jest wybór sposobu opodatkowania. W tym przypadku przedsiębiorca ma 4 możliwości: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt a także karta podatkowa. Sposób wybierana jest często w oparciu o przepisy szczegółowe. Gdy wymienione etapy są już za nami wówczas może rozpocząć właściwą działalność.