Auto-Moto

Kiedy zmieniać opony na zimowe w swoim samochodzie?

Jeszcze kilkanaście lat temu dużą popularnością cieszyły się opony wielosezonowe. Na szczęście dużo osób, ma świadomość z konieczności inwestowania w opony zimowe.

Zmiana na opony zimowe - Anunnaki.plDlaczego warto inwestować w opony zimowe?

Ogumienie wielosezonowe nie było dobrym rozwiązaniem. Warunki atmosferyczne zimą i latem bardzo różnią się od siebie. Ciężko byłoby wymyślić opony, które zdałyby egzamin zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie głównie składem mieszanki gumowej, z której wykonany jest bieżnik. Opony letnie zupełnie nie sprawdzą się w niższej temperaturze. Już przy około 7 stopniach będą twardnieć, a im niższa temperatura, tym guma będzie twardsza. Właściwości gumy zmieniają się, przez co opony tracą przyczepność. W oponach zimowych zastosowano zupełnie inną technikę produkcji. Wyjątkowa budowa zapewnia lepszą przyczepność, przez co opony lepiej trzymają się drogi, zapewniając większe bezpieczeństwo. Ta wyjątkowa budowa opony odnosi się do specyficznej budowy bieżnika, dzięki której opona zachowuje elastyczność nawet w niskich temperaturach. Dodatkowo w oponach zimowych zastosowano nacięcia, tzw. lamele, które służą do tego, aby lepiej utrzymać samochód na drodze pełnej śniegu i śliskiej. Zmiana na opony zimowe sprawia, że droga hamowania na zaśnieżonej drodze znacznie się skróci.

Zmiana opon – to już czas!

Z przełożeniem opon letnich na zimowe nie wolno czekać aż do zimy i pierwszych opadów śniegu. Opony letnie nie nadają już gdy temperatura spada do około 7 stopni. Opona letnia w niskich temperaturach zupełnie się nie sprawdzi, przez co nie zapewni odpowiedniego bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że opony zimowe należy mieć na wszystkich czterech kołach. Nie należy ograniczać na wymianie opon np. na jednej osi. Przyczepność pomiędzy oponami letnimi i zimowymi będzie tak duża, że taka mieszanka nie ma prawa bezpiecznie utrzymać się na drodze.